چه مقدار ، چقدر توافق سوریه شهرهای

چه مقدار ، چقدر: توافق سوریه شهرهای اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم / سیف

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در کانال خبر رسان تلگرام خود از آخر ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز خبرداد. 

آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم / سیف

سیف:آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم

عبارات مهم : بازار

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در کانال خبر رسان تلگرام خود از آخر ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین، رییس کل بانک مرکزی در این یادداشت نوشت:

آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم / سیف

«همانگونه که قبلا نیز عنوان شده، مسئله موسسات مالی غیر مجاز به دهه های گذشته بر می گردد. سرکوب مالی و پایین نگه داشتن دستوری قیمت های سود کمتر از قیمت تورم به همراه ورود نهاد های خارج از بانک مرکزی به امر صدور مجوز باعث شد تا موسسات مذکور در قالب تعاونی اعتبار (با مجوز وزارت تعاون وقت) و صندوق قرض الحسنه (با مجوز نیروی انتظامی) شروع به کار نمایند.

این موسسات در دهه قبل و با شدت یافتن سرکوب مالی در کشور، رشد قارچ گونه خود را شدت یافتن نموده و در سراسر کشور اقدام به افتتاح شعبه و سپرده گیری کردند. با گسترش این موسسات و پرداخت سود های بالاتر از شبکه بانکی و فعالیت فارغ از الزامات نظارتی بانک مرکزی (همچون رعایت نسبت سپرده قانونی و …) روز به روز بر تعداد سپرده گذاران آنها افزوده شد و این موسسات سهم معنی داری از بازار پول را به خود تخصیص داده شده است دادند.

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در کانال خبر رسان تلگرام خود از آخر ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز خبرداد. 

مردم نیز بی خبر از مخاطرات سپرده گذاری در این موسسات و با اعتماد به آنها جهت کسب چند درصد سود بیشتر، زمینه گسترش آنها را تقویت می نمودند. لیکن بدلیل عدم تخصص و عدم رعایت اصول حرفه ای و وجود فساد در این موسسات، بخشی از سپرده مردم به تدريج از بین رفت و با مراجعه سپرده گذاران از انجام تعهداتشان ناتوان شدند.

‎بروز ضرر و زیان و از بین بردن سپرده های مردم و کسری های قابل توجه نتیجه محتوم کارکرد ناسالم این موسسات بود که در سایه خلاء های قانونی و اهمال بعضی مسئولان طی دهه های اخیر که با وحشت از عواقب برخورد با این موسسات، استمرار فعالیت آنها را بر حل و فصل قاطعانه عنوان ترجیح دادند، شکل گرفت و گردانندگان این موسسات نیز به سرعت به گسترش حوزه فعالیت خود پرداختند.

موسسین متخلف این موسسات که سهم قابل توجهی از بازار پول را به خود تخصیص داده شده است داده بودند با نفوذ در دستگاه ها و نهادهاي متفاوت عملا در برابر کارها بانک مرکزی در اجرای قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی (مصوب دیماه 1383) ایستادگی و آنها را خنثی می نمودند و هنگامی که نیز در اثر زیان انباشته خود به مسئله برخوردند، سپرده گذاران معترض را به سمت بانک مرکزی گسیل داشتند.‎

آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم / سیف

از آنجا که فعالیت این موسسات موجبات اخلال در بازار پول را فراهم مي آورد و در تضاد كامل با اهداف اقتصاد مقاومتی بود و استمرار آن منجر به گسترش ابعاد مسئله می شد، بانک مرکزی مصمم شد نسبت به ريشه كن كردن كامل اينگونه فعاليت هاي مخرب اقدام نمايد. بر این اساس با ارایه گزارشات مورد نیاز و تبیین دقیق عنوان در شورای عالی امنیت ملی، بر اساس مصوبه شورا و با هماهنگی و عزم جدي همه دستگاه ها و نهاد های ذیربط، گام هاي مورد نیاز جهت آخر دادن به فعالیت غیر مجازها در بازار پول برداشته شد.

در حال حاضر و با فعالیت های صورت گرفته، این موسسات نفس های نهایی خود را می کشند و مجموع شرایط جهت از بین بردن آنها از صحنه اقتصاد کشور مهیا هست. هم اکنون تنها سه تعاونی اعتبار غیر مجاز وجود دارد که قرار است طبق تفاهم انجام شده است به وسیله بانک هایی که نسبت به همکاری با بانک مرکزی ابراز میل به کرده اند، با هماهنگي مرجع قضايي منحل و تصفیه شده است و از محل دارایی های آنها و مبالغی که موسسین و سهامدارانشان باید تامین کنند، تمامي بدهی ها به مرور متناسب با نقد شوندگی دارائیها تسویه شوند.‎

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در کانال خبر رسان تلگرام خود از آخر ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز خبرداد. 

اگرچه پاکسازی اقتصاد کشور از وجود این موسسات که طی دو دهه در تار و پود اقتصاد رخنه کرده بودند، با دشواری هایی روبرو بوده هست، لیکن بانک مرکزی مفتخر است که با انجام وظیفه و مسئولیت ذاتی و قانونی خویش، موفق شد سریعتر از موعدی که وعده داده بود، آخرین میخ را بر تابوت غیر مجاز ها بکوبد.‎این دستاورد بزرگ با محوریت بانک مرکزی و همکاری و معاضدت همه دستگاه های ذیربط از جمله مرجع قضایی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی حاصل شده است که جا دارد از تلاش آنها صمیمانه تقدیر و قدردانی نمایم.‎

قطعا از بین بردن این موسسات از بازار پول کشور فضای مثبتي را ایجاد می کند كه در آن شبکه بانکی قادر خواهد بود بيش از پيش در مسیر حمايت از فعاليت هاي توليدي و اشتغالزا حركت نموده و اثر بخشی سیاست های پولی نمود عيني پيدا كند. در این رهیافت با برخورداری از یک بازار پولی منسجم، زمینه مناسبی جهت هدایت قیمت های سود بانکی متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان ایجاد شده است و می توانیم شاهد تاثیرات مثبت آن بر روند سرمایه گذاری و کارآفرین در کشور باشیم.‎

آخرین میخ را بر تابوت کوبیدیم / سیف

در خاتمه از هموطنان گرامي درخواست مي كنم با بهره گیری از تجربه تلخ گذشته، در امر سپرده گذاری سرمايه هاي خود دقت نموده و تحت تأثير وعده چند درصد سود زیاد فریب این موسسات را نخورند و توجه داشته باشند کسانی که در موسسات غیر مجاز سپرده گذاری می كنند دست به قماری خطرناک میزنند و قیمت سود بیشتري كه به وسیله غیرمجاز ها وعده داده مي شود درواقع بهای ریسک و مخاطره اي است كه سپرده هاي آنها را تهديد مي كند.»

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | فعالیت | اقتصاد | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs